SEÇİMLER SONRASI KONUT PİYASALARININ SEYRİ

atasehirgentr-yerel-secim-sonuclari

İnşaat sektörü tüm dünyada ekonomilerin lokomotifi konumunda olan ve gelişimi doğrudan ülke ekonomisini etkileyen sektörlerden biridir. Ülkemizde de inşaat ve konut sektörü uzun yıllar en çok yatırım yapılan sektör olmasına rağmen sürekli eksi rakamlar vermiştir. Uzun yıllar verilen eksi rakamlar geçtiğimiz son 10 yıl itibari ile pozitife dönmüş ve bu sektörde güven oluşturabilmiştir. İnşaat sektörüne derinlemesine bakacak olursak sektör kendine bağlı 200’den fazla yan daldan oluşmakta ve ülkemiz açısından istihdamda önemli bir yere sahip olmaktadır.

Gayrimenkul Yatırımcıları ve 17 Aralık Operasyonu
Konu konut olunca temel hatlarıyla belirli bir pazar, alıcılar, satıcılar ve aracılardan söz etmek mümkündür. Gayrimenkul yatırımları kârlı yatırımlar olmasına rağmen alıcıların ve satıcıların hassaslaştığı ve yatırım kararlarını erteleyip alternatiflere yöneldiği bazı özel dönemler bulunabilir. Temel olarak gayrimenkul yatırımcıları inceleyecek olursak:
 1) Fırsatçı Yatırımcı: Fırsatçı yatırımcı diye adlandırdığımız yatırımcılar her dönemde gayrimenkul yatırımı yapan önceliği barınma ihtiyacından çok özellikle ekonomik istikrarsızlık ve piyasaların aşırı dalgalandığı dönemlerde parasının değer kaybetmesini istemediğinden elindeki nakdi taşınmazlara bağlayan ve bu şekilde kazanan yatırımcılardır. Bu yatırımcılarda genelde peşin para bulunduğundan banka kredisine yönelim çok azdır ve mülkün uygunluk ve istendiği takdirde tekrar nakde dönüşme hızı önemlidir.
   2) Bireysel Yatırımcı: Bireysel yatırımcı piyasadaki riskler ve istikrarsızlıklara çok daha fazla duyarlıdır. Bu tip yatırımcılar genelde barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla konut edinmekte ve uzun vadeli kredilerle geri ödemeleri gerçekleştirmektedirler. Bu yatırımcılar için en önemli husus banka faizleri ve uzun vadedeki ekonomik istikrardır.
İncelediğimiz pazar yatırımcıları ülkemizdeki yatırımcılara benzerlik göstermektedir,. Ülkemizde gayrimenkul yatırımları ağırlıklı olarak barınma ihtiyacını giderme ve kriz dönemlerinde paranın değer kaybından olumsuz etkilenmemek amacıyla aktif olarak kullanılmaktadır. 17 Aralık sürecinin başından 30 Mart seçimlerine kadar olan süre içerisinde yükselen döviz kuru, borsadaki sert dalgalanmalar, siyasi kaos ortamı bu açıkladığımız iki yatırımcı profilini de yatırım konusunda tedirgin etmiş, yatırımlarını ertelemelerine sebep olmuştur.

Seçim Sonrası Sektördeki Son Durum
30 Mart seçimlerinden önceki duruma bakarsak Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre bir önceki yıla oranla bu yılın şubat ayında el değiştiren konut sayısı %5.8 oranında gerilemiştir. Seçimden sonra sağlanacak ekonomik ve siyasi istikrarla beraber yatırımcılar için tekrar konut yatırımları cazip hale gelmesi bireysel yatırımcılar için uzun vadeli borçlanma eğiliminin eski seviyelere ulaşması ve gelen bahar aylarıyla beraber sektörün canlanması beklenmektedir.

Faizler Düşer Mi?
Aslında yatırımcılar açısından en önemli sorulardan biriside faiz oranlarının seyridir. 17 Aralık sonrası seçimle beraber gergin ortam sona ermesine rağmen faiz oranları daha çok makro ekonomik verilere dayandığı için faizler geçmiş yılların oranlarına düşmeyecektir. Ülkemizdeki faiz oranlarını etkileyen temel etkenlerden başta geleni FED (Amerika Merkez Bankası) hareketleridir. FED 2008 Amerika Mortgage krizi sonrasında tahvil alımları yaparak bir parasal genişleme sağlamış ve ekonomileri rahatlatmak istemiştir. Kriz sonrası geçen altı yıl sonunda Amerika’da ekonominin normal seviyelere dönmesiyle birlikte FED tahvil alımlarını azaltarak 2015’de sonlandıracağını açıkladı. FED kaynaklı bu harekette ülkemize giren paranın azalmasına neden olmuştur. Para akışındaki azalmadan dolayı faiz oranlarının seyrinin olumsuz etkileneceği bariz olup, süreç içerisinde geçmiş yılların ortalamasına düşmesi beklenmemektedir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s