KİRACI TAHLİYELERİ VE TARAFLAR ARASI ANLAŞMAZLIKLAR

ODY3Nzc0ND-kiraci-tahliyesi-icin-ihtarname-ornegi-2015

Uzun süredir blog yazarlığı yapmakta gayrimenkul ve inşaat sektörü üzerine bilgilerimi site ziyaretçilerimle paylaşmaktayım. Yazılarımın takip edilmesi yanı sıra, özellikle bazı konular üzerine yoğun sorular almaktayım, bunların başında kiracı tahliyeleri ve taraflar arası anlaşmazlıklar gelmektedir. Bu yazımda özellikle en sık aldığım sorulardan birisi olan kiracı tahliyeleriyle ilgili sorulara değinmek istiyorum. Kişiler yıllar boyu yaptıkları birikimler sonucunda elde ettikleri nakdi karşılığı bir değere dönüştürmek üzere gayrimenkul satın almak istiyorlar. Genelde alımların temel amacı barınma ihtiyacını karşılamak olsa da bazen aracı kurumlarla gerçekleşen işlem sonrasında evin yeni sahibi evin içerisindeki kiracıyı çıkartmakta zorluk çekiyor, sorunun çözülememesi hukuki süreci başlatsa da hukuki süreç şahıslar için hem maddi hem de manevi kayıplara neden olabiliyor.

Aracı Firmayı İyi Seçmek

Kiracı tahliyeleriyle ilgili gelen sorularda genel olarak sohbetimiz içerisinde mağdur kişilerin gayrimenkul aracılık işi yapan firmalarla çalıştıklarını ve satış sonrasında firmanın hiç bir destek vermediğini öğrenmekteyim. Olaya farklı bir açıdan bakmak gerekirse günümüzün emlakçı olarak adlandırılan ve zayıf bir eğitim, bazen hiç bir eğitim almadan sektöre giren şahıslar sırf komisyon kazanabilmek adına kiracının sorun çıkartacağını bile bile evi müşterisine satmakta ve mağduriyet yaşayan müşterisine yardım etmemektedir. Buradaki en önemli husus, gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişilerin firma seçimine özen göstermesidir. Günümüzde çoğu firma gayrimenkul pazarlamanın yanı sıra müşterilerine hukuksal ve yönetimsel destek de sunmaktadır. Firma seçiminizi yaparken lütfen çalıştığınız danışmana, firmanın geçmişine, başarılarına, sektördeki eğitim ve tecrübe durumuna dikkat ediniz.

Önce Tahliye Sonra Satış

Ev alırken özellikle satış sonrasında evi boşaltmamak için direnen kiracıyla uğraşmak istemiyorsanız, satış gerçekleşmeden önce mal sahibi ve aracı kurumdan tahliye konusunda güvence veya yardım isteyiniz. Günümüzde bazı emlak pazarlaması yapan firmalar sırf müşterisini kaybetmemek için, kiracının sorunlu olduğunu bilse bile kiracıya tahliye olacağını söylemesini rica edip evin yeni sahibini kandırmakta, devam eden süreçte ise evin yeni sahibi kiracı tahliyesi konusunda sorun yaşamaktadır. Eğer kiracı ve mal sahibi tahliye konusunda güvence veremiyorsa evin boşaltılmasından sonra satışın gerçekleşmesini isteyebilirsiniz. Bu uygulama zor gözükse de,mal sahibi elini taşın altına koyarak işleri hızlandırmak isteyecektir. Bu işlem sonucunda belki 20 gün geç tapunuzu alırsınız fakat diğer türlü doğacak sorunlar ve hukuksal süreçten kurtulmuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s