Gayrimenkul Kiralamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

sozlesmeye-aykiri-davranan-kiraciya-uygulanacak-islemler_haber-G3h0

Gayrimenkul kiralaması genel olarak insanların hayatları boyunca en az bir defa da olsa yaptıkları işlemlerden birisidir. Gayrimenkul kiralaması çoğu kez üniversitede öğrencilik sırasında başlayan ve bir konut veya işyeri edinene kadar devam eden süreci kapsamaktadır. Gayrimenkullerin kiralanmasını şahıslar çoğu zaman sıradan bir işlem olarak görseler de gayrimenkul kiralama işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Konut Kiralama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1) Kiralanan Mülkün Demirbaşlarının Tespiti; Kiralama işlemi yapılırken en önemli hususlardan birisi kiralanacak konuttaki demirbaşların tespitidir. Tespit edilen demirbaşlar sözleşmede yazılmakta olup sözleşmeye yazılmış demirbaşlar kullanıma elverişli olmalıdır, mal sahibinin demirbaşları kullanıma hazır halde teslim etme zorunluluğu bulunmaktadır.

2) Kira Süresi; Kiralanan mülkün kira süresi önemli hususlardandır. Genel olarak 1 yıllık kira kontratlarında taraflar eğer kira süresinin bitiminden 30 gün önce noter aracılığı ile ihtar çekmez ise kontrat 1 yıl uzamış sayılır. Kiracı mülkü boşaltmak istiyor veya ev sahibi kiracısını tahliye etmek istiyorsa, kontrat tarihinden en az 30 gün önce noter aracılığı ile tahliyeyi istemelidir.

3) Elektrik ve Su Abonelikleri; Kiralanan mülkün bulunduğu konumu itibari ile bazı durumlarda su ve elektrik devlet kurumlarına bağlı olmayıp özel kurumlara veya mülkün yer aldığı bölgede müşterek olarak sağlanmış olabilir. Bu gibi durumlarda ödeme bedelleri ve kullanım koşulları değişebilir. Örneğin site yönetimince çıkarılan suyun bazı sitelerde üyelere belli ücret karşılığında satışı gerçekleşebilir. Böyle durumlarda ödenecek ücret değişebileceğinden dolayı kiracının bunu öğrenmesi gereklidir.

4) Site veya Bina Aidatları; Kiralanan mülkün bulunduğu binada veya sitede aidat ödemeleri olabilir, kiracılar bir mülkü tutmadan önce özellikle bina veya site aidatlarını sormalıdırlar. Bazı binalarda merkezi sistem uygulanıp aidatlar yaz-kış dönemlerinde büyük farklar göstermektedir.

5)Kiralanan Mülkte Evcil Hayvan Beslenmesi; Bazı kiracılar kiraladıkları mülkte evcil hayvan beslemek istemektedirler. Evcil hayvanların beslenmesi konusunda bazı bina ve sitelerde problem çıkmaktadır, kiracıların bu tür sorunları yaşamaması için bina veya site yönetim planına bakmalarında yarar vardır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s