EMLAK SEKTÖRÜNE YENİ GİRENLERE ÖNERİLER-1

emlak_sektorunde_secim_sonrasi_beklentiler_yuksek_h1341_bc203

Gayrimenkul danışmanlığı son yıllarda en çok tercih edilen iş gruplarının başında gelmektedir özellikle de inşaat sektöründe. Ülkemiz ekonomisindeki yerini ve artan genç nüfusu incelersek gayrimenkul danışmanlığındaki potansiyeli görebiliriz. Sürekli artan nüfus, zenginleşen bireyler  ve yatırımcılar göz önüne alınırsa buna bağlı olarak oluşan gayrimenkul ihtiyacı süreklilik göstermektedir.

Gayrimenkul sektöründeki bu gelişmelere paralel olarak gayrimenkul pazarlama sektörü de hızla gelişmekte ve her geçen gün yeni oyuncular bu sektöre girmektedir. Bu yazımda özellikle Emlak Danışmanlığı alanında çalışmak isteyen kişilere sektöre girişlerinde onlara yardımcı olacak bazı noktalar üzerinde duracağım.

1. GEREKLİ EĞİTİMLERİN ALINMASI

Gayrimenkul danışmanlığı temelinde sıkı bir eğitim ve donanım gerektiren işlerdendir. Özellikle günümüz bilgi çağı içerisinde müşterinin bilgiye ulaşımının kolay olması ve çoğu zaman alıcıların satıcı ve aracılardan daha bilgili olmasından dolayı emlak danışmanlığı yapacak kişiler öncelikle bu alanda çok iyi eğitimler almalıdırlar. Artık markalı franchise ofislerin artmasıyla beraber sektör, yeterli eğitimi bulunmayan emlak danışmanı ve emlak ofislerini pazarın dışına itmektedir. Günümüz şartlarıyla olaya baktığımız zaman müşterilerde kendilerine güvenebilecekleri ve her konuda bilgi alabilecekleri eğitimli danışmanlarla çalışmak istemektedirler.

* İyi bir eğitimi özel kurumların yanı sıra çok daha uygun bir şekilde halk eğitim müdürlüklerinden de alabilirsiniz.

2. GEREKLİ EKİPMANLARIN EDİNİLMESİ

Emlak danışmanı olmak isteyen şahıslar bu sektörde hizmet verebilmeleri için bazı ekipmanlar edinmeleri gerekmektedirler. Özellikle halk arasında kolay ve az sermaye ile yapılabilecek bir iş olarak görünen emlak danışmanlığı için belirli ekipmanların alınması ve kullanımının öğrenilmesi gereklidir. Kimi şahıslar önce para kazanıp sonra ekipman almayı düşünse de olmazsa olmaz ekipmanlar bulunmaktadır.

  • Fotoğraf Makinesi: Sektörde hizmet veren herkeste olması gereken ekipmanların başında fotoğraf makineleri gelmektedir. Özellikle mülkün fotoğraflanması, internete yüklenmesi, müşteriye yapılacak sunumlar için fotoğraflar çok önemlidir. Telefonun kamerası ile bu işi halletmeyi düşünen kişiler en büyük hatalardan birini yapmaktadırlar. Özellikle mal sahibinin önünde telefon ile çekim yapmak size olan güveni tamamen sarsabilir.

*Günümüzde fotoğraf makinesi fiyatları 150TL’den başlamaktadır.

*İnternete yüklenen ilanlarda fotoğraflı ile fotoğrafsız ilana yapılan dönüşler yirmi kata kadar fark etmektedir. Şahısların internetten ilan bakmaları zaten fotoğraflar aracılığı ile ev hakkında bilgiye sahip olmak istemeleridir.

  • Metre: Metre kullanımı emlak danışmanlığında çok büyük öneme sahiptir. Özellikle alıcı ve kiracılar gezdikler mülkün net alanını, oda büyüklüklerini bilmek isterler. Sektörde çoğu emlak danışmanı metrekare konusunda mal sahibinin belirtmiş olduğu rakamı müşterilerine aktarırken bu rakamların çoğu yanlış ve abartı çıkabilmektedir. Mülkün ölçümü için kolayca temin edebileceğiniz bir metrenin yanı sıra ilerleyen süreçte elektronik metre ile de ölçümleri yapabilirsiniz.

*Kimi müşteriler için detaylar önemlidir. Sizin ölçmeden mal sahibinin söylemiş olduğu metrekareyi aktarmanız durumunda müşterinizin bunu abartı  bulup veya emin olmak için kendi ölçümünü yaparak sizin rakamınızdan farklı bir rakam tespiti durumunda o müşterinin gözünde imajını tamamen sarsılacaktır.

* Elektronik metre fiyatları ülkemizde yaklaşık 120TL’den başlamaktadır.

  • Branda ve Afişler: Emlak danışmanlığı sektöründe işe başlayıp pazarlama için mülkler edindikten sonra en büyük ihtiyacınız mülklerinizin satılık veya kiralık olduğunu belirten afiş ve brandalar olacaktır. Afiş ve Brandalar önemli olup hem sizin reklamınızı yapmakta hem de mülkün durumunu belirtmektedir. Sektöre yeni giren şahıslar afiş ve brandaya büyük bütçeler ayırmak istemeyip bunu daha ucuz yolla halletmek için 3TL ile 5TL arası yapan yerlere yaptırarak kâr elde ettiklerini zannederler fakat ucuza yaptırılan brandalar 1 hafta içerisinde çevre koşullarından etkilenerek yırtılma ve çürümelere maruz kalır.

*Branda için iki veya üç kat para harcayarak yaklaşık on kat uzun ömürlü kullanıma sahip olabilirsiniz.

  • Kayıt Formları: Emlak danışmanlığına başlayarak edindiğiniz portföyler hakkında bilgileri düzenli tutmak için kayıt formları önemli yere sahiptir. Özellikle bilgilerin karıştırılmaması, ofis içerisinde birden fazla kişi çalışıyorsa arayan müşteriye herkesin net bilgi vermesi için kayıt formları düzenli tutulmalıdır.

*Kayıt formalarını internet üzerinden ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

  • Resmi Evraklar: Emlak danışmanlığı faaliyeti altında müşteriler için bazı resmi evrakları bulundurmanız düzenlemeniz ve takip etmeniz gerekmektedir. Bunlar en temel bazda kira kontratları, satış protokolleri ve senetlerdir. Bu sektöre işe başlayacak kişiler bu evrakları temin etmeli ve düzenlenmesini öğrenmelidir.

*Bazı evrakların teminini internet ortamından ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

3. KARTVİZİTLER

Emlak danışmanlığında kartvizitler olmazsa olmazların başında yer almaktadır! Kartvizitlerin ekipmanlar bölümüne girmesine rağmen ayrı bir başlıkta değinmemin nedeni kartvizitlerin sizi tanıtan ve yansıtan en önemli araç olmasıdır. Kartvizit sizin imajınızı, işinize verdiğiniz önemi ve kişiliğinizi yansıtan araçlardır. Bu noktada başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim; yaklaşık 8 ay önce kiralık bir portföy gezdirdiğim müşterime kartvizitimi takdim ettim. Kendisi kiralık mülk hakkında düşüneceğini söyleyip ayrıldı bu olay yaşandıktan 8 ay sonra telefonum çaldı ve ozaman kartvizitimi verdiğim müşterim beni kendisinin satılık mülkü ile ilgilenmem için aramıştı kendisiyle randevulaştık ve satılacak mülke gittiğimizde kendisi ile geçen sohbetimizde elindeki tüm emlak danışmanları kartvizitlerini çıkarttığını ve satışı konusunda yakın bir ofisi aramak için incelerken kartvizitin dikkatini çektiğini ve bunun geri dönüşünde etkili olduğunu belirtti. Siz müşteriniz ile bir an beraber olursunuz ve simanız yaklaşık 1 ay sonra unutulur fakat kartvizitiniz sürekli sizi kişinin hafızasında tutması ve anımsamasına yardımcı olur, bundan dolayı kartvizit seçimi yaparken tasarım ve kaliteye önem verilmelidir.

*Vasat malzemeden üretilen bir kartvizit 35 TL civarındayken kaliteli bir kartviziti 60 TL’ye yaptırabilirsiniz.

 

4. BÖLGE BELİRLEME

Gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet vermeye karar veren şahısların üzerinde durması gereken önemli konulardan biriside bölge belirlemedir. Bölge belirleme genel olarak büyük il ve ilçelerde yapılması gerekilen bir uygulamadır. Emlak danışmanı bulunduğu bölgede tüm gelişmeleri takip etmeli, insanlarla tanışmalı ve simasını tanıtmalıdır, bölge kavramı bu noktada ortaya çıkmaktadır. Danışman olarak çeşitli yerlerle ilgilenebilirsiniz fakat bir uzmanlık bölgeniz varsa burada nerede okul var öğretmenleri nasıl, nerede cami var, en yakın park nerede, ulaşım ne şekilde sağlanmakta ve imar durumları hakkında daha net ve güvenilir bilgiler verebilirsiniz. Bir bölgede çalışırsanız sürekli oradaki esnaf ve insanlarla tanışır ve bölgede oldukça karşılaşarak akıllarında yer edersiniz. Sonuç olarak gayrimenkul dendiği zaman insanların aklına gelmek için belirli bir bölge belirlemeli ve bölgenizi ezberlemelisiniz.

5. MÜLK ANALİZİ YAPMAK

Gayrimenkul danışmanlığına ilk adımınızı attınız ve çevrenizden, bölgenizden portföyler toplamaya başladınız, fakat olay sayısız portföyünüz olması değil! Satılabilir-Kiralanabilir portföyünüz olmasıdır! Mal sahipleri mülklerine genelde duygusal bir bağ ile bağlı olup özellikle satış aşamasında çok duygusal davranmaktadırlar, mal sahiplerindeki duygusallığın sonucu olarak mülkün fiyatı bölgedeki emsallerinin bazen çok üstünde kalmaktadır. Eğer mantıklı yaklaşımlarla ve emsallerle mal sahibine açıklama yapmazsanız malını kötülediğiniz düşüncesine kapılıp sizinle faaliyetleri sonlandırabilir. Yüksek fiyatlı mülkün satışı zor olduğu gibi hem zamanınızı hem de motivasyonunuzu yok eder. Alıcıların  almayı düşündükleri evin bölgesini sürekli gözlemler ve ortalama fiyata göre karar verirler eğer yüksek fiyatlı mülkleriniz fazlaysa siz alıcının gözünde mülke fazla değer biçtiğiniz için kötü bir yer edinirken mal sahibinin de gözünde bu işi beceremeyen bir danışman damgası yiyebilirsiniz. Kimi gayrimenkul danışmanları onlarca yüzlerce mülk yerine inandıkları ve rakamı doğru buldukları(mal sahibini rakama ikna ettikleri) mülklerle ilgilenirler tüm enerji ve motivasyonlarını buraya aktararak hem hızlı sonuçlandırırlar hem de daha az yorulmuş olurlar.

* Genel olarak mal sahipleri evin eder fiyatının %20’si fazla fiyat biçerler. Bilgi ve tecrübelerinizle mal sahibini uygun fiyata ikna etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s